Top News Αθλητικά Διεθνή

Ανατροπές στο Μουντιάλ: Εκτός τετράδας η Βραζιλία και η Πορτογαλία, προκρίθηκαν Αργεντινή, Γαλλία, Μαρόκο και Κροατία

Ανατροπές έγιναν στα προημιτελικά του Μουντιάλ, αφού χθες η Βραζιλία αποκλείστηκε από την Κροατία στα πέναλτι και σήμερα η Πορτογαλία αποκλείστηκε από το Μαρόκο. Στα ημιτελικά προκρίθηκαν η Αργεντινή, η Γαλλία, το Μαρόκο και η Κροατία.

Κροατία-Βραζιλία

Στον αγώνα Κροατία-Βραζιλία, παρόλο που η Βραζιλία είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, το αποτέλεσμα κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Στην κανονική διάρκεια το αποτέλεσμα ήταν 0-0, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και στο 105+1′ η Βραζιλία προηγήθηκε με γκολ του Νεϊμάρ. Στο 117′ η Κροατία ισοφάρισε με γκολ του Πέτκοβιτς και ο νικητής του αγώνα κρίθηκε στα πέναλτι με 4-2 υπέρ των Κροατών. Οι Κροάτες πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση και θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά την Αργεντινή.

Ολλανδία-Αργεντινή

Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ, ο οποίος κρίθηκε και αυτός στα πέναλτι η Αργεντινή ήταν αυτή που προκρίθηκε στα ημιτελικά. Στο 35′ ο Μολίνα μετά από απίστευτη ασίστ του Μέσι έκανε το 0-1 για την Αργεντινή. Το 0-2 για την Αργεντινή ήρθε στο 73′ μετά από εκτέλεση πέναλτι από τον Μέσι. Στο 83′ ο Βέχορστ μείωσε για την Ολλανδία. Όλα έδειχναν πως η Αργεντινή θα ήταν ο νικητής του αγώνα, όταν στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ολλανδία ισοφάρισε με δεύτερο γκολ του Βέχορστ και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η Αργεντινή κέρδισε 4-3 στα πέναλτι, πανηγυρίζοντας έξαλλα και πήγε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μαρόκο-Πορτογαλία

Μεγάλη έκπληξη ήταν το Μαρόκο, που κατάφερε και απέκλεισε την Πορτογαλία από τα ημιτελικά του Μουντιάλ, κερδίζοντάς την με 1-0. Στο 42′ ο Ελ Νεσίρι σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα, στέλνοντας το Μαρόκο στα ημιτελικά. Από εκεί και πέρα η Πορτογαλία δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες, ενώ ο Ρονάλντο δεν ξεκίνησε βασικός.

Αγγλία-Γαλλία

Η Γαλλία ήταν αυτή που πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά και θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο. Στο 17′ λεπτό ο Τσουαμενί έκανε το 1-0 για τη Γαλλία με τρομερό γκολ από μακρινή απόσταση. Στο 54′ ο Κέιν ισοφάρισε για την Αγγλία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 78′ ο Ζιρού έκανε το 2-1 για τη Γαλλία. Στο 84′ ο Κέιν εκτέλεσε πέναλτι για την Αγγλία, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ και αστόχησε. Έτσι, έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση.