Αθλητικά Διεθνή Επικαιρότητα

Αργεντινή και Γαλλία στον τελικό του Μουντιάλ-Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου ο τελικός

Η Αργεντινή και η Γαλλία ήταν οι χώρες που πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Μουντιάλ, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ώρα 5 το απόγευμα.

Η Αργεντινή αντιμετώπισε την Κροατία, όπου πέτυχε εύκολη νίκη με 3-0 με γκολ των Μέσι και Άλβαρες. Στο 32ο λεπτό μετά από εκτέλεση πέναλτι ο Μέσι έκανε το 1-0 για την Αργεντινή, σκοράροντας το 11ο γκολ του σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Το 2-0 ήρθε στο 39ο λεπτό μετά από κούρσα 60 μέτρων του Άλβαρες. Ο ίδιος πέτυχε και το τρίτο γκολ του αγώνα στο 69ο λεπτό και κλείδωσε την πρόκριση της Αργεντινής.

Η Γαλλία πέτυχε και αυτή εύκολη νίκη απέναντι στο Μαρόκο και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό. Το πρώτο γκολ της Γαλλίας ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ερναντέζ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με γυριστό σουτ. Το 2-0 της Γαλλίας έγινε στο 79ο λεπτό με κοντινό πλασέ από τον Κόλο Μουανί, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.