Αθλητικά Επικαιρότητα

ΑΕΚ Τρίπολης: Προκρίσεις και διακρίσεις για τους μικρούς αθλητές

ΑΕΚ Τρίπολης: Προκρίσεις και διακρίσεις για τους μικρούς αθλητές. Ο Πρόεδρος του Δ.Σ της AEK TPIΠOΛHΣ κ. Bαλασόπουλος , το Δ.Σ., και η προπονητική ομάδα των κ. Παπαδόπουλου, Αρβανίτη και Δημητρόπουλου θα ήθελαν να συγχαίρουν τους μικρούς αθλητές του ομίλου τένις  Παπακώστα Κωνσταντίνα, Τριανταφύλλου Γιώργο και Τρινταφύλλου Θάνο για την κατάκτηση τριών τρίτων θέσεων στο ενωσιακό τουρνουά κάτω των 10 ετών στο Athlisis Tennis Club. ΑΕΚ Τρίπολης: Προκρίσεις και διακρίσεις

Στο αγωνιστικό σκέλος οι 10χρονοι αθλητές του ομίλου μας Παπακώστα Κωνσταντίνα και Τριανταφύλλου Θάνος κατέκτησαν την 3η θέση του κυρίως ταμπλό σε κορίτσια και αγόρια αντίστοιχα. Η Παπακώστα μετά την τελευταία της 1η θέση στο τουρνουά του Μαΐου, έδειξε ότι δίκαια αξίζει μια ακόμη θέση στα μετάλλια, μιας ακόμα ενωσιακής διοργάνωσης. Πέρασε τον πρώτο γύρο με bye και στον δεύτερο γύρο επικράτησε της Καραμύτου (Ρήγας Α.Ο.Α.Α) με 2-0 σετ (40, 41). Στα προημιτελικά κέρδισε την Κόλλι (Α.Ο.Α Πατρών) με 2-0 σετ (42, 54 – 2) μπαίνοντας στα ημιτελικά όπου ηττήθηκε από την συναθλήτρια της στην ΑΕΚ Τρίπολης Μανιάτη Εβελίνα με 2-0 σετ (40,40). Στα αγόρια ο 9χρονος Τριανταφύλλου Θάνος σε 32άρι ταμπλό πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αργυρόπουλου από τον Αρκαδικό με 2-0 σετ (40, 40) και στον δεύτερο γύρο απέκλεισε το νο1 του ταμπλό τον Βασιλείου Μιλτιάδη από την Νίκη Πατρών με 2-0 σετ (40, 41). Στα προημιτελικά κέρδισε τον Μπούτρα από τον ΟΑ. Καλαμάτας με 2-0 σετ (41, 1-0 ret) μπαίνοντας και αυτός στα ημιτελικά, όπου ηττήθηκε από τον Νικολάου του Αρκαδικού με 2-1 σετ (14, 41, 10-8) κατακτώντας την 3η θέση του ενωσιακού.

Τέλος ο 7χρονος αθλητής μας Τριανταφύλλου Γιώργος αφού αποκλείστηκε στο κυρίως ταμπλό από την συναθλητή του, τον Τσούτσο Κωνσταντίνο, όπου τελικά κατέκτησε την 1η θέση του τουρνουά, συνέχισε στο ταμπλό της δεύτερης ευκαιρίας (cons draw) όπου πέρασε νικηφόρα δύο παιχνίδια και έχασε στα ημιτελικά κατακτώντας για πρώτη του φορά μετάλλιο σε επίσημη διοργάνωση. Το μέλλον με σκληρή δουλεία και υπομονή, πραγματικά του ανήκει. ΑΕΚ Τρίπολης: Προκρίσεις και διακρίσεις

Πολλά συγχαρητήρια για ακόμη μια φορά σε όλους μας τους παίκτες και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια και ανάλογη επιτυχία στο επόμενο και τελευταίο τουρνουά για το 2023,το οποίο θα γίνει καλώς εχόντων των πραγμάτων το επόμενο Σαββατοκύριακο στο ΣΑ Τρίπολης στην Τεγέα.