Αθλητικά Αστέρας Τρίπολης Επικαιρότητα

Εξάρα τα κορίτσια του Αστέρα στο πρώτο εντός έδρας ματς για το 2024(pics)

Πολύ εύκολα κέρδισαν τα κορίτσια του Αστέρα καθώς επικράτησαν με εξάρα απέναντι στις Ελπίδες Καρδίτσας στον πρώτο αγώνα εντός έδρας για το 2024 κάνοντας έτσι ποδαρικό. Ο αγώνας διεξήχθη στο Γήπεδο Φιλικών, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στην Α’ Εθνική Γυναικών.

Η αναμέτρηση

Τα κορίτσια του Αστέρα μπήκαν αποφασισμένες στον αγωνιστικό χώρο για να πετύχουν ένα γκολ που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ.

Στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, η Μεντόσα άνοιξε λογαριασμό με τα “κιτρινομπλέ. Έπειτα από μία τρομερή προσωπική ενέργεια, αφού διένυσε αρκετά μέτρα με την μπάλα, απέφυγε τις αντιπάλους της και στο τέλος εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, για να γράψει το 1-0 με υπέροχο τρόπο για τον Αστέρα!

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Αστέρας είχε νέα ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του στον αγώνα. Η Φακίνου έπειτα από γέμισμα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά της αντίπαλου πορτιέρε. Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτριες του Ντράγκαν Κνέζεβιτς είχαν το πάνω χέρι και δεν απειλήθηκαν, με το 1-0 να είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου 45λεπτου.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε. Τα κορίτσια του ΑΣΤΕΡΑ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 53′. Συγκεκριμένα η Καραγιάννη τροφοδότησε την Μοσκοφίδου, η οποία έσπασε στην Πάστρα και η τελευταία σε κενή εστία έκανε το 2-0 για τις κιτρινομπλέ.

Στο 66′ οι παίκτριες του Αστέρα, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Επειτα από ωραία συνεργασία της Μοσκοφίδου με την Τζαφέρη, η τελευταία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να βάλει κι αυτή το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ.

Δύο λεπτά αργότερα, με κοντινή προβολή η Μοσκοφίδου έκανε το 4-0, έπειτα από σέντρα ασίστ της Μεντόσα, ενώ στο 70′ η Τζαφέρη πέτυχε και δεύτερο γκολ, κάνοντας το 5-0. Στο 76′ μετά από σέντρα της Πάστρα, η Μεντόσα σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς, πετυχαίνοντας το 6-0 για την ομάδα της!

Στο 83′ οι “κιτρινομπλέ” είχαν την ευκαιρία και για έβδομο γκολ, αλλά το σουτ της Μάλλιαρη χτύπησε στο δοκάρι. Το 6-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι ενδεκάδες

Αστέρας Τρίπολης: Μαργαρίτη, Νεοφύτου (81′ Λαμπράκη), Ντούρκοβιτς, Τζαφέρη (81′ Τσαούση), Καραγιάννη, Μοσκοφίδου (71′ Μάλλιαρη), Πάστρα, Μιχαλοπούλου, Γούλα, Μεντόσα, Φακίνου (68′ Ζιώγα)

Ελπίδες Καρδίτσας: Κωνσταντινίδου, Σίμου (46′ Κουτσολάμπρου), Φωτοπούλου, Ορόκ, Τσαούση, Αναγνωστοπούλου, Πετρίδου, Μπιντόγιου, Σκοτεινιώτη, Ντουμανιτσιώλη, Ζάχου

πηγή: arcadiasports.gr