Top News Αθλητικά Επικαιρότητα

1η και 2η θέση για τον Ζωγραφάκη του ομίλου τένις της ΑΕΚ Τρίπολης στο Loubier

David-zografakis-Loubier-aek-tripolis

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ της AEK TPIΠOΛHΣ κ. Bαλασόπουλος, το Δ.Σ. , και η προπονητική ομάδα των κ. Παπαδόπουλου, κας. Σταθούλη και κ. Διονυσόπουλου συγχαίρουν τον αθλητή του ομίλου τένις Δαβίδ Ζωγραφάκη  για την κατάκτηση της 1ης και 2ης θέσης στο τουρνουά open, που διεξήχθη στο Loubier Tennis Club στην Εκάλη

Σε ένα τουρνουά θεσμό, στο οποίο ο όμιλός μας, έχει δημιουργήσει την δική του παράδοση επιτυχημένων εμφανίσεων με τον αθλητή του Δαβίδ Ζωγραφάκη, ξεκίνησε μια ακόμη επιτυχημένη, όπως ελπίζουμε, αγωνιστική πορεία για το 2022.

Ο Ζωγραφάκης, συμμετείχε τόσο στο ταμπλό των μικτών διπλών ( D-MIX ADVANCE), όσο και σε αυτό των ανδρών (MEN 40-49) .

Στο ταμπλό των μικτών διπλών με συμπαίχτρια του, την Ελένη Μακρή, κατέκτησαν την 1η θέση του τουρνουά. Μέχρι την κατάκτηση της 1ης θέσης, σαν νούμερο δύο του ταμπλό, το ζευγάρι Μακρή – Ζωγραφάκης αντιμετώπισαν επιτυχημένα (πρώτος γύρος bye) στον δεύτερο γύρο τους Ρήγου – Καζαντζίδη με 61 61 και στα ημιτελικά, με ανατροπή στο σκορ, τους Πετρακίδη – Μανίκα με 16 64 10-5. Στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης κατέκτησαν την 1η θέση κερδίζοντας τους Μαρίνου – Βλάση με 64 61.

Στην κατηγορία του μονού ανδρών (MEN 40-49) ο Ζωγραφάκης κέρδισε διαδοχικά τους Σαντοριναίο με 60 60, Ζάχο με 60 61 και στα προημιτελικά τον Αγαπίου με 62 64.

Στον ημιτελικό ο Τζούλης δεν στάθηκε ικανός να σταματήσει τον αθλητή της ΑΕΚ και ο Δαβίδ επικράτησε με 75 64 μπαίνοντας στον τελικό του τουρνουά. Ο Κουνέλης, αντίπαλος του Ζωγραφάκη στον τελικό κατάφερε να βγει νικητής με 62 64 απέναντι στον αθλητή μας, ο οποίος κατέκτησε την 2η θέση, ύστερα από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

Επόμενο τενιστικό ραντεβού για τον αθλητή μας το τουρνουά στο South Spinners Tennis Club στην Ηλιούπολη. Καλή επιτυχία Δαβίδ !!!