Top News Αθλητικά Επικαιρότητα

4άδα μεταλλίων από τα 10άρια του ομίλου τένις της ΑΕΚ Τρίπολης

aek-tennis-tripolis-argos

O Πρόεδρος του Δ.Σ της AEK TPIΠOΛHΣ κ. Bαλασόπουλος, το Δ.Σ. ,ο έφορος αγωνιστικού του τμήματος αντισφαίρισης κ. Κούλης και η προπονητική ομάδα των κ. Παπαδόπουλου & κας. Σταθούλη  συγχαίρουν την τετράδα των αθλητών Παπαγιαννοπούλου, Μπαρουξη, Μουρούτσου και Κοσμίδη για την κατάκτηση των πρώτων θέσεων στο πρόσφατο ενωσιακό τουρνουά για αγόρια και κορίτσια κάτω των 10 ετών.

Πιο συγκεκριμένα με τετραπλή αγωνιστική επιτυχία επέστρεψε από το προπαιδικό τουρνουά κάτω των 10 ετών στο Athlisis Tennis Club ο όμιλός μας. Ήταν ένα πλούσιο Σαββατοκύριακο γεμάτο αγώνες με τα παιδιά της ακαδημίας μας να φέρνουν τέσσερις θέσεις στις κατηγορίες των αγώνων, όπου συμμετείχαν.

Στην κατηγορία των κοριτσιών κάτω των 10 ετών η Παπαγιαννοπούλου Αγγελίνα κατάφερε να κατακτήσει την 2η θέση του τουρνουά φτάνοντας αήττητη μέχρι τον τελικό, όπου και ηττήθηκε από την Βερέμη με 2-0 σετ. Μέχρι την πορεία της στον τελικό κατάφερε διαδοχικά να επικρατήσει των Ψιμάρνη και Παπαοικονόμου με 2-0 σετ.

Στην κατηγορία των αγοριών κάτω των 10 ετών ο Μπαρουξής Μάριος κατέκτησε την 3η θέση του τουρνουά χάνοντας στον  ημιτελικό από τον Τζούμη της Νίκης Πατρών με 2-0 σετ. Για την ιστορία ο Τζιούμης κέρδισε την 1η θέση του τουρνουά. Μέχρι τα ημιτελικά ο Μπαρουξής επικράτησε των Γκιόνη και Ζιούβα με 2-0 σετ αντίστοιχα καθώς και του Νικήτα με 0-1 ret.

Τέλος στην κατηγορία των αγοριών consolation draw οι συμμετοχές από μεριάς του ομίλου μας ήταν τέσσερις. Οι αθλητές μας έδωσαν πολλές μάχες και για αρκετές ώρες στα ανακαινισμένα γήπεδα του Athlisis Tennis Club. Στην κατηγορία συμμετείχαν οι Καρατζάς Γιώργος, Νικολάου Στέφανος, Κοσμίδης  Έκτορας και Μουρούτσος Κωνσταντίνος. Στα αγωνιστικά την 3η θέση του consolation draw κατέκτησε ο Κοσμίδης Έκτορας και την 2η θέση ο Μουρούτσος Κωνσταντίνος οι οποίοι έδωσαν εμφύλια αγωνιστική μάχη στα ημιτελικά του ταμπλό. Για την ιστορία την 1η θέση κατέκτησε ο Κωστούρος, ύστερα από ret του αθλητή μας Μουρούτσου, εξαιτίας τραυματισμού στο 2ο σετ.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους μας τους αθλητές, τόσο για την αγωνιστική τους παρουσία, όσο και για τις αθλητικές τους επιδόσεις στο τελευταίο ενωσιακό τουρνουά της χρονιάς για αγόρια και κορίτσια κάτω των 10 ετών.

Είμαστε περήφανοι που μια ακόμη αγωνιστική χρονιά στην κατηγορία κάτω των 10 ετών έκλεισε με πολλές συμμετοχές, όσο και μετάλλια. Σειρά τώρα παίρνει το Χριστουγεννιάτικο εσωτερικό τουρνουά του ομίλου μας, το οποίο θα ξεκινήσει τις προσεχείς ημέρες.