Αθλητικά Επικαιρότητα

Μαρία Σάκκαρη αν και με δυσκολία πήρε την πρόκριση στην Αγία Πετρούπολη

maria_sakkari

Η πρεμιέρα στην Αγία Πετρούπολη, για την  Μαρία Σάκκαρη ήταν πολύ δύσκολη. Τελικά όμως, κατάφερε και πήρε τη νίκη με 2-0 σετ (6-4, 6-4) κόντρα στην Αναστασία Ποτάποβα. Έτσι, προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του τουρνουά. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αγωνίζεται ως Νο1 του ταμπλό στο St. Petersburg Ladies Trophy, αλλά χρειάστηκε τέσσερα μπρέικ κόντρα στο Νο75 της παγκόσμιας κατάταξης για να αποφύγει έναν απρόοπτο αποκλεισμό.

H Μαρία Σάκκαρη σε πόμενο αγώνα της θα αντιμετωπίσει την Εκατερίνα Αλεξάνδροβα, Νο43 του κόσμου. Θα δώσει ακόμα μία μάχη για μία θέση στα προημιτελικά του WTA 500 της Ρωσίας.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το πρώτο μπρέϊκ ανήκει στην Αναστασία Ποταπόβα αφού η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πρώτο σερβίς της για να προηγηθεί με 3-0 και 4-1 στο πρώτο σετ. Έχοντας μπρέικ πόιντ και για δεύτερο μπρέικ. Όλα τα γκέιμ “πάλεψε” όμως και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, έχοντας δικό της χαμένο μπρέικ πόιντ, πριν κάνει δύο σερί μπρέικ στο 7ο και το 9ο γκέιμ, για να φέρει… τούμπα το σετ και να το κατακτήσει με 6-4 για το 1-0 στο ματς.

Με την ψυχολογία υπέρ της, η Μαρία Σάκκαρη έκανε μπρέικ αμέσως στο δεύτερο σετ και πήρε το προβάδισμα με 2-0. Η 20χρονη Ρωσίδα, δυνατή αντίπαλος, δεν λύγισε από την πίεση και με δικό της μπρέικ ισοφάρισε το το σετ σε 2-2.

Η Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε μάλιστα υπέρβαση για να γλιτώσει τρία μπρέικ πόιντ της Ποτάποβα στο 8ο γκέιμ, πριν κάνει εύκολα το δεύτερο δικό της μπρέικ και “καθαρίσει” το σετ με 6-4 για το 2-0 στο ματς.

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε έτσι την πρόκριση για τον επόμενο γύρο. Εκεί την περιμένει η 26χρονη, Εκατερίνα Αλεξάνδροβα, Νο43 της παγκόσμιας κατάταξης. Μετά τη νίκη της με 2-1 σετ (6-2, 1-6, 6-2) επί της Καμίλα Γκιόργκι.