Top News Αθλητικά Επικαιρότητα

Πανελληνιονίκες οι Λυμπερόπουλος, Μίχαλου, Δρακοπούλου και Βερβαινιώτη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 (pics)

Αγωνιστικότητα και σοβαρότητα επέδειξαν όλοι οι αθλητές και οι αθλήτριες μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Τρεις αθλητές μας κατέκτησαν μετάλλια στην ανώτατη εγχώρια διοργάνωση όπου έδωσαν το παρών οι καλύτεροι Έλληνες αθλητές.

Ο Νίκος Λυμπερόπουλος στο αγώνισμα της Δισκοβολίας με την κατάκτηση της 1ης θέσης και του χρυσού μεταλλίου και οι Βαλεντίνα Δρακοπούλου στη Σφυροβολία και Μαρίνα Μίχαλου στη Δισκοβολία με την κατάκτηση της 3ης θέσης και του χάλκινου μεταλλίου.

Σε ότι αφορά την διάκριση του Νίκου Λυμπερόπουλου, αυτή συνοδεύτηκε από μια θαυμάσια εμφάνιση με νέο ατομικό ρεκόρ 55,79 μ. ενώ είχε και άλλες δύο βολές (54,31 μ. και 54,04 μ.) πάνω από το όριο για το Ευρωπαικό πρωτάθλημα Κ18 που θα διεξαχθεί στην Ιερουσαλήμ .

H Βαλεντίνα Δρακοπούλου πραγματοποίησε πολύ καλό αγώνα με δύο βολές πάνω από τα 59,00 μ. που είναι και το όριο για το Πανευρωπαικό πρωτάθλημα Κ18.

Κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση στα 59,57μ., έχοντας και άλλη μια πολύ καλή βολή στα 59,33μ. Στον τελικό της Σφυροβολίας γυναικών την πρώτη δυάδα κατέκτησαν δύο πολύ καλές αθλήτριες. Η 1η Αφροδίτη Τζατζιμάκη του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος είχε καλύτερη επίδοση στα 62,60μ. και συνολικά τρεις βολές πάνω από τα 62 μέτρα. Η 2η Ελένη Φιλίππου του ΓΑΣ Τρικάλων Ζευς είχε καλύτερη επίδοση 60,49μ. που αποτέλεσε και ατομικό της ρεκόρ. Με τη σειρά της και η Δρακοπούλου μετά από ένα ακόμη μετάλλιο φέτος κοιτάζει την προετοιμασία της για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 στο Ισραήλ.

Η Μαρίνα Μίχαλου το Σάββατο, μέσα από έναν πολύ δύσκολο αγώνα επιδεικνύοντας μεγάλη αγωνιστικότητα κατάφερε να κατακτήσει την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση στα 38,50μ.
panellinio-protathlima-stivou-k18-gs-arkadias

Χαρακτηριστικό είναι οι δύο πρώτες στην κατάταξη (η Κωνσταντίνα Τοχτάμη του ΟΦΗ με 40,01μ. και η Βασιλική Κοτοπούλου του Εσπέρου ΓΣ Λαμίας με 38,88μ.), έκαναν ατομικά ρεκόρ στον τελικό του αγωνίσματος.

Κλείνοντας με τις ρίψεις και την ομάδα του Κώστα Δρακόπουλου στην οποία γίνεται θαυμάσια δουλειά , πολύ καλή ήταν και η παρουσία της Φωτεινής Βερβαινιώτη στη Σφυροβολία γυναικών, η οποία αν και μικρότερη ηλικιακά μιας και είναι μόλις 15 χρονών είχε καλύτερη βολή στα 54,14μ. κατέκτησε την 6η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι βελτίωσε την ατομική της επίδοση από το 53,77μ. που κατείχε μέχρι χθες και όλα δείχνει ότι αν συνεχίσει την σοβαρή δουλειά θα μπορέσει του χρόνου να πρωταγωνιστήσει στην κατηγορία.

Συνεχίζοντας και φεύγοντας από τις ρίψεις η Ζηνοβία Κωστάκη η οποία προπονείται με τον Διονύση Ρουσάκη στο Άλμα Τριπλούν κατέκτησε την 15η θέση πετυχαίνοντας πολύ καλή επίδοση με 11,38μ. Ο Σταύρος Δαβλάντης στο Άλμα σε Μήκος ο οποίος προπονείται με τον Δημήτρη Μακαρούνη κατέκτησε την 15η θέση με επίδοση στα 6,18μ. Η Χρυσάνθη – Ελένη Πλατανίτη (γυμνάζεται με τον Παναγιώτη Ζαρμπαλά) στα 100μ. κατέκτησε την 22η θέση με επίδοση στα 12’’77 και την 38η θέση στα 200μ. με επίδοση στα 27’’11. Η Ευγενία Κοντοπούλου στο άλμα εις ύψος με επίδοση στα 1,45μ. κατέκτησε την 33η θέση.

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς των αθλητών για την εμπιστοσύνη και την συνεργασία τους.
Συγχαρητήρια σε όλους!! Συνεχίζουμε δυνατά στις διοργανώσεις που ακολουθούν!!

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ ΟΙ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΛΟΥ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΒΕΡΒΑΙΝΙΩΤΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ…